Stylised photograph of Church architecture
Church of Christ the King: Local History
Home button
Information button
Religious History button
Local History button
Image Gallery button
Week button
Last button
B4 button
Baptisms button
Weddings button

African Missions

<< Back

After the 2nd World War (1939 - 1945) there were numerous vocations to the priesthood and worldwide communications had made access available to Asian, African and South American people. So missions to Asia and Africa became attractive to the young men wishing to enter the priesthood. For this reason the Society decided to seek priestly vocations for missionary work in Africa from many parts of the world, including Australia . Archbishop Prendiville of Perth offered to accept the Society into the Archdiocese on the condition that it started a boys' secondary school in Beaconsfield/Hilton.

Land was obtained in York Street and Fr Elisha O'Shea SMA and Fr Martin Walsh SMA began the school in February 1964. In March 1964 Fr Richard Fitzgerald SMA succeeded the Oblate fathers and became parish priest of Beaconsfield.

Melchior De Marion Bresillac Melchior de Marion Bresillac was born in Castelnaudary (France) in 1813. In 1841 he joined the Paris Foreign Mission Society and left for India in 1842. Four years later he became Bishop of Pruse and Pro-Vicar Apostolic of Coimbatore.

He returned to France in 1854. He resigned the following year and founded the Society of African Missions (SMA) on 8th December 1856 at Lyons. He arrived in Freetown (now Sierra-Leone) on 14th May 1859. He died there of yellow fever on 25th June 1859.